21 lipca, 2024

Globalne trendy w cyberprzestępczości i jak się przed nimi bronić

3 min read

Cyberprzestępczość staje się coraz poważniejszym problemem na całym świecie. W miarę jak technologia rozwija się w zawrotnym tempie, rosną również umiejętności i zasoby cyberprzestępców. Aby skutecznie się przed nimi bronić, konieczne jest zrozumienie globalnych trendów w cyberprzestępczości oraz wdrożenie odpowiednich środków ochrony. W tym artykule omówimy główne zagrożenia, jakie napotykają dziś użytkownicy internetu oraz przedstawimy najlepsze metody obrony przed nimi.

Rosnąca liczba ataków ransomware

Ransomware to jedno z najbardziej destrukcyjnych narzędzi w arsenale cyberprzestępców. Ataki te polegają na zainfekowaniu komputera lub sieci, a następnie zaszyfrowaniu danych ofiary. Aby odzyskać dostęp do swoich plików, ofiara musi zapłacić okup.

W ciągu ostatnich kilku lat liczba ataków ransomware wzrosła w zastraszającym tempie. Według raportów z 2023 roku, liczba takich incydentów wzrosła o 150% w porównaniu do poprzedniego roku. Co więcej, ataki te stają się coraz bardziej zaawansowane, a ich celem są nie tylko indywidualni użytkownicy, ale również duże korporacje, instytucje rządowe oraz infrastruktura krytyczna.

Jak się bronić przed ransomware?

 • Regularne tworzenie kopii zapasowych danych.
 • Wdrożenie zaawansowanego oprogramowania antywirus.
 • Edukacja pracowników w zakresie rozpoznawania podejrzanych wiadomości e-mail i załączników.
 • Aktualizacja oprogramowania i systemów operacyjnych.
 • Używanie silnych, unikalnych haseł oraz wdrożenie uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Phishing – stale rosnące zagrożenie

Phishing to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się pod zaufane źródło w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak dane logowania czy informacje finansowe. Cyberprzestępcy wykorzystują e-maile, wiadomości SMS oraz fałszywe strony internetowe, aby zwabić swoje ofiary.

W 2024 roku odnotowano znaczny wzrost liczby ataków phishingowych, szczególnie w okresach zwiększonej aktywności online, takich jak Black Friday czy Cyber Monday. Przestępcy wykorzystują psychologiczne triki, aby skłonić ofiary do podjęcia szybkich decyzji, często grożąc konsekwencjami za brak działania.

Jak chronić się przed phishingiem?

 • Zawsze sprawdzaj nadawcę wiadomości e-mail.
 • Nie klikaj na linki w podejrzanych wiadomościach.
 • Korzystaj z aktualnego oprogramowania antywirusowego.
 • Używaj filtrów antyspamowych.
 • Edukuj siebie i swoich pracowników na temat najnowszych metod phishingowych.

Ataki DDoS – zagrożenie dla firm i instytucji

Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) polegają na przeciążeniu serwera ogromną liczbą żądań, co prowadzi do jego wyłączenia lub znacznego spowolnienia działania. Tego rodzaju ataki są często stosowane przez cyberprzestępców, aby szantażować firmy lub powodować szkody wizerunkowe.

Od 2020 roku liczba ataków DDoS znacząco wzrosła, co jest bezpośrednio związane z rosnącą liczbą urządzeń IoT (Internet of Things), które często posiadają luki w zabezpieczeniach. Przestępcy wykorzystują te urządzenia do tworzenia tzw. botnetów, które są następnie wykorzystywane do przeprowadzania ataków DDoS.

Jak bronić się przed atakami DDoS?

 • Wdrożenie systemów wykrywania i zapobiegania atakom (IDS/IPS).
 • Korzystanie z usług ochrony przed DDoS oferowanych przez dostawców chmur.
 • Regularne testowanie infrastruktury pod kątem odporności na ataki.
 • Segmentacja sieci w celu ograniczenia skutków ataku.
 • Współpraca z dostawcami usług internetowych w celu szybkiego reagowania na ataki.

Podsumowanie

Cyberprzestępczość to dynamicznie rozwijające się zagrożenie, które wymaga ciągłej uwagi i adaptacji. Współczesne technologie, choć niezwykle pomocne, niosą ze sobą nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Kluczem do skutecznej obrony jest nie tylko wdrożenie odpowiednich narzędzi, takich jak zaawansowane oprogramowanie antywirusowe, ale także edukacja i świadomość zagrożeń. Regularne aktualizacje, tworzenie kopii zapasowych oraz stosowanie się do najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa to podstawowe kroki, które każdy z nas powinien podjąć, aby chronić się przed coraz bardziej zaawansowanymi cyberzagrożeniami.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.