Fair trade – czego dotyczy sprawiedliwy handel?
2 min readWiększość z nas chociaż raz spotkała się z określeniem fair trade. Ale czy wiemy, na czym opierają się zasady sprawiedliwego handlu oraz jakie zmiany mają wprowadzić tego typu weryfikowalne standardy? W tym tekście w zwięzły sposób przybliżamy to zagadnienie.
Jak traktowane są osoby pracujące, czyli zasady sprawiedliwego handlu
Fair trade w Polsce i na świecie bazuje na istotnych zasadach, które w dużym zakresie dotyczą sprawiedliwych płac i odpowiednich warunków socjalnych. Program fair trade zakłada, że warunki pracy powinny być bezpieczne, a kobiety i mężczyźni powinni zarabiać tyle samo. Stowarzyszenie sprawiedliwego handlu, zajmujące się wykrywaniem nieuczciwych zachowań zajmuje się także takim zagadnieniem, jak wolność zrzeszania się oraz niewykorzystywanie pracy dzieci.
Sprawiedliwy handel fair trade w Polsce i na świecie to także troska o to, by osoby, za swoją pracę otrzymywały wynagrodzenie, które zapewnia im oraz ich rodzinom odpowiednie środki na utrzymanie.
Sprzętu biurowy w sprawiedliwym handlu i nie tylko – jak wspierać dobre praktyki
Wspieranie zasad sprawiedliwego handlu to działalność, którą zajmują się specjalne organizacje, analizujące pod tym kątem różnorodne rynki. Przykładowo sprzęt biurowy w sprawiedliwym handlu analizuje fmi.org.pl.
Niezależnie od tego, o jakiej branży mowa, sprzedaż produktów sprawiedliwego handlu powinna oznaczać uczciwą cenę za produkty oraz sprawiedliwe płace. Równie ważne jest to, w jaki sposób kształtują się relacje handlowe. Muszą być oparte na wzajemnym szacunku, przejrzystości i uczciwości.
Odpowiedzialność producentów zaznacza się m.in. w trosce o demokratyczne zarządzanie organizacją. W praktyce oznacza to konieczność wzmacniania takich przedsięwzięć jak spółdzielnie czy związki zawodowe.
W dyskursie o sprawiedliwym handlu nie należy bagatelizować roli, jaką ma zwiększanie wiedzy i świadomości konsumentów. Edukacja to obok wsparcia drobnych producentów jeden z istotnych celów sprawiedliwego handlu.