Śruta sojowa – właściwości, charakterystyka, zastosowanie
2 min readŚrutę sojową uzyskuje się w wyniku ekstrakcji obłuszczonych ziaren soi. Podczas tego procesu następuje także obróbka cieplna. Dzisiaj sprawdzamy, dlaczego tak chętnie śruta wybierana jest przez hodowców, którzy chcą zadbać o jakość żywienia swoich zwierząt, o ich prawidłowy wzrost i zdrowie.
Skąd wynika popularność śruty sojowej?
Hodowcy poszukują pasz, które są łatwo przyswajalne, a ich stosowanie przynosi określone korzyści zwierzętom. Istotną kwestią jest też cena. Śruta sojowa to atrakcyjne rozwiązanie, które wyróżnia się wysoką zawartością cennych składników, a przy okazji nie kosztuje wiele. To z tego powodu jest tak często wybierana i doceniana. Ale co dokładnie się w niej kryje?
Przede wszystkim znajdziemy tu białko. Dzięki wysokiej jego zawartości, zwierzę prawidłowo się rozwija i szybko wzrasta. Śruta sojowa zawiera też:
- aminokwasy egzogenne (tryptofan, lizyna)
- lecytynę
- genisteinę
- fitoestrogeny
Ostatnie dwa składniki polecane są szczególnie w sytuacji, gdy zwierzę boryka się z zaburzeniami hormonalnymi – dzięki nim tego typu przypadłości zostają złagodzone. Z kolei o odpowiednią zawartość lecytyny warto zatroszczyć się, jeśli chcemy, by hodowane przez nas zwierzęta sprawnie przyswajały witaminy. Uwzględnianie tego składnika w diecie pozwala także zadbać o prawidłowy metabolizm tłuszczów oraz o dobre funkcjonowanie układu krwionośnego.
Co jeszcze warto wiedzieć o śrucie sojowej – poznaj ten komponent bliżej
Dobra pasza musi być smakowita, bo tylko takie warianty są chętnie pobierane przez zwierzęta. Śruta sojowa jest chętnie wybierana przez zwierzęta hodowlane, bo ma atrakcyjny smak i zapach. Oprócz tego charakteryzuje się wysoką strawnością jelitową białka. Przed wyborem tego sposobu żywienia dobrze będzie też wiedzieć, że uświadczymy w niej niewiele składników antyżywieniowych oraz niską zawartość włókna surowego. Gdy znamy te wszystkie korzyści, nie dziwi już fakt, że śruta sojowa jest niekwestionowaną królową wśród pasz dla zwierząt hodowlanych.
Dowiedz się, czy śruta sojowa to rzeczywiście dobre rozwiązanie dla ciebie?
Opcja będzie odpowiedzią na potrzeby hodowców, którzy poszukują cennego dodatku do pasz objętościowych. Do ważnych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć fakt, że śruta sojowa jest dość uniwersalną opcją – można ją podawać zwierzętom w różnym wieku, w tym nawet bardzo młodym osobnikom. Kluczowe jest w tym przypadku ustalenie odpowiedniej dawki. By właściwie ją określić, będziemy musieli wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym jest oczywiście gatunek zwierzęcia. Śrutę sojową z powodzeniem można podawać bydłu, drobiowi i trzodzie. Ważną sprawą jest też faza chowu i przeznaczenie zwierząt. Wysokiej jakości śrutę sojową bez GMO oraz sprawdzone informacje na temat dawkowania znajdziemy m.in. na stronie agrovet.com.pl.