Styropian biały i grafitowy – jakie są różnice między nimi oraz zostosowanie
2 min read
W sklepach oferujących materiały izolacyjne, znajdziemy różnorodne typy styropianów. Różnią się przede wszystkim zastosowaniem i parametrami technicznymi. Żeby się o tym przekonać, wystarczy zapoznać się z opisem produktów. Część różnic dostrzegalna jest jednak od razu. Wystarczy jedno spojrzenie, żeby zauważyć, jak mocno pod względem wyglądu styropian biały XPS i EPS różni się od styropianu grafitowego.
Co warto wiedzieć o styropianie grafitowym elewacyjnym i podłogowym?
Większość z nas ma chociaż powierzchowne doświadczenie ze styropianem białym na dach, styropianem akustycznym, styropianem białym EPS pod posadzki przemysłowe czy do garaży. Najczęściej nasze wątpliwości podczas zakupów dotyczą tego, czy wybrać styropian biały EPS czy styropian ekstrudowany XPS. Rozwój nowoczesnych technologii nie ułatwia decyzji zakupowych. Czym styropian szary różni się od styropianu białego elewacyjnego i styropianu EPS białego do garaży?
Na czym polega siła styropianu grafitowego?
1. Oszczędność
Styropian grafitowy ma atrakcyjniejsze właściwości termoizolacyjne. Mowa konkretnie o współczynniku przewodzenia ciepła lambda. W niektórych przypadkach styropian grafitowy jest skuteczniejszy aż o 15% procent od tradycyjnych styropianów białych.
2. Skład
Właściwości styropianu szarego wynikają bezpośrednio z jego składu. Komponent, który decyduje o jego unikalnej barwie, to grafit.
3. Cienka warstwa
Dobre właściwości izolacyjne oznaczają, że potrzebujemy mniejszych ilości styropianu, żeby odpowiednio ocieplić obiekt.
4. Bezproblemowy montaż
Przy wyborze styropianu ważne jest również to, czy prace montażowe przebiegają sprawnie i bez zakłóceń. Sprawę ułatwia m.in., formowanie płyt.
O czym jeszcze musimy wiedzieć?
Zanim wybierzemy się na zakupy, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że za styropian grafitowy zapłacimy więcej niż np. za zwykły styropian biały EPS pod posadzki przemysłowe lub styropian EPS hydrofobowy fundamentowy. To jedna wcale nie znaczy, że całościowy koszt realizacji ocieplenia będzie wyższy. Do przeprowadzenia zaplanowanych prac zużyjemy mniej styropianu grafitowego niż białego. Dodatkowo mniej zapłacimy za akcesoria, bo przy montażu styropianu grafitowego będziemy używać krótszych, a więc i tańszych, kołków.
Na końcu pamiętajmy, żeby dokładnie zapoznać się z parametrami styropianu grafitowego przed zakupem. Aby mieć pewność, że decydujemy się na rozwiązanie od sprawdzonych producentów, wybierzmy rzetelny, dobrze zaopatrzony sklep, oferujący profesjonalne doradztwo.