3 października, 2023

Kamera termowizyjna profesjonalna – jakie cechy charakteryzują wysokiej jakości urządzenia?

2 min read

Kamera termowizyjna to niezastąpione narzędzie w wielu dziedzinach, począwszy od energetyki, przez przemysł, a skończywszy na medycynie. Dzięki niej możliwe jest wykrywanie niewidocznych gołym okiem anomalii temperaturowych, które mogą wskazywać na różnego rodzaju problemy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnej kamery termowizyjnej? Jakie cechy charakteryzują urządzenia najwyższej jakości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Rozdzielczość detektora

Rozdzielczość detektora to jedna z kluczowych cech kamery termowizyjnej. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów jesteśmy w stanie zobaczyć na obrazie. Profesjonalne kamery termowizyjne powinny mieć rozdzielczość przynajmniej 320×240 pikseli, jednak najlepsze modele oferują rozdzielczość 640×480 pikseli lub nawet wyższą.

Czułość termiczna

Czułość termiczna (NETD) mówi o tym, jak małe różnice temperatury kamera jest w stanie wykryć. Im mniejsza wartość NETD, tym lepiej. Wysokiej jakości kamery termowizyjne oferują czułość termiczną na poziomie 0,03°C lub nawet niższą.

Szerokość pola widzenia

Szerokość pola widzenia (FOV) determinuje, jak dużą przestrzeń jesteśmy w stanie obejrzeć na jednym ujęciu. W zależności od potrzeb, warto zwrócić uwagę na kamery z regulowanym FOV, umożliwiające dostosowanie zakresu widzenia do konkretnych zastosowań.

Funkcje dodatkowe kamery termowizyjnej

Profesjonalne kamery termowizyjne oferują szereg dodatkowych funkcji, takich jak:

  • Możliwość dokładnego pomiaru temperatury w określonym punkcie lub obszarze.
  • Funkcja MSX (Multi-Spectral Dynamic Imaging), która łączy obraz termiczny z obrazem z kamery wizyjnej, co ułatwia identyfikację problemów.
  • Wi-Fi lub inne formy łączności bezprzewodowej, pozwalające na zdalny dostęp do obrazu z kamery.

Podsumowanie

Wybór profesjonalnej kamery termowizyjnej to nie lada wyzwanie. Warto zwrócić uwagę na takie cechy, jak rozdzielczość detektora, czułość termiczna, szerokość pola widzenia, a także na różnego rodzaju funkcje dodatkowe. Pamiętaj, że najważniejsze jest dobranie kamery do swoich potrzeb i wymagań – wysokiej jakości urządzenie to takie, które spełnia oczekiwania użytkownika i umożliwia efektywne wykonywanie pracy.

Źródło: https://easyrentier.com/

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.