3 października, 2023

Badania nieniszczące metali – opis, charakterystyka, zastosowanie

2 min read

Ewentualna awaria sprzętu może pociągnąć za sobą spore koszty, dlatego warto jak najwcześniej wykryć usterkę w maszynach i konstrukcjach metalowych. Na szczęście takie przeglądy mogą być całkowicie bezinwazyjne i w pełni bezpieczne.

Co musisz wiedzieć na temat badań nieniszczących metali

Badania nieniszczące metali znajdują zastosowanie m.in. w branżach skupionych na:

  • przetwórstwie metali
  • budownictwie
  • konstruowaniu urządzeń przemysłowych;
  • przeglądach różnorodnych maszyn.

i wszędzie tam, gdzie występuje konieczność zweryfikowania, czy w materiale nie ma uszkodzeń, pęknięć, wgnieceń czy innych ubytków. Takie wady mogą bowiem znacznie osłabić strukturę materiału i co za tym idzie doprowadzić do wypadków, także tych z zagrożeniem życia ludzkiego.

Eksperci przeprowadzający badania dokonują precyzyjnych pomiarów materiału, sprawdzając jego gęstość, skład chemiczny i inne parametry. Warto wiedzieć, że tego typu działania są ważne nie tylko na etapie produkcji maszyny, ale także później, gdy mamy do czynienia z jej eksploatacją.

Badania nieniszczące metali – jakie normy muszą zostać spełnione

Prawidłowo przeprowadzone badania muszą być zgodnie zgodne z określonymi normami. Wykwalifikowane firmy, zajmujące się taką działalnością powinny w jawny, rzetelny sposób informować o tym, jakie normy spełniają podczas realizowania swojej działalności. Można do nich zaliczyć m.in.: PN-EN 10228-2 dot. badań nieniszczących odkuwek stalowych.

Kto powinien przeprowadzić badania nieniszczące metali?

Aby zająć się tym procesem, trzeba dysponować profesjonalnym, certyfikowanym sprzętem. Badania przeprowadzać może jedynie wykwalifikowana kadra techniczna. Istotne jest też przestrzeganie określonych procedur jakościowych i procedur bezpieczeństwa. Takie usługi oferuje m.in. Jordan NDT Sp. z o.o. Oprócz badań nieniszczących metali, firma zajmuje się także np. nadzorami, inspekcjami i projektowaniem konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.