Licówki – jakie są rodzaje i które wybrać?
3 min readLicówki to lekkie i subtelne nakładki zębowe, które znajdują zastosowanie zwłaszcza przy wystąpieniu ubytków w zębach. Służą nie tylko jako swojego rodzaju plomba, ale są także używane w zabiegach stomatologii estetycznej. Pozwala to na nadanie ładniejszego wyglądu zęba. Produkty te są niezwykle wytrzymałe oraz trwałe. Umożliwiają one przede wszystkim na nadanie określonego kształtu zęba i ukrycie ewentualnych defektów.
Przykładem profesjonalnej firmy zajmującej się robieniem licówek może być Varsovia Dental. Licówki w zależności od typu mogą nadawać zębom inny charakter. Warto dobrać, że te dodające im naturalnego wyglądu, niezależnie od oświetlenia są najlepsze według estetyki.
Licówki – jakie są rodzaje?
Jest ich wiele i każdy charakteryzuje się nieco odmiennymi właściwościami. Licówki porcelanowe to produkt niezwykle trwały, który umożliwia zmianę koloru zęba. Zapewnia on przede wszystkim naturalny wygląd i kolor zęba. Warto też wspomnieć, że barwa ta utrzymuje się niezależnie od oświetlenia, co odgrywa szczególnie ważną rolę przy uśmiechaniu.
Licówki które zostały zrobione z kompozytu to licówki kompozytowe. Podczas zabiegu z ich wykorzystaniem na szkliwo zębów nakłada się specjalną warstwę – kompozyt. Jest on dobierany indywidualnie do każdego pacjenta. Kryterium są kolor i przezierność. Ta metoda nazywa się bonding. Jego zdecydowaną zaletą jest mniejszy ubytek szkliwa i możliwość ewentualnej reperacji licówki. Przykładowo w przypadku jakiegoś urazu mechanicznego – może to być pęknięcie lub odłamanie.
Licówki kompozytowe nakłada się zwykle przed nałożeniem tak zwanych licówek ostatecznych. Pozwalają one na przygotowanie się pacjenta na założenie trwalszy produktów jak licówki pełnoceramiczne.
Licówka pełnoceramiczna jest cienkim płatkiem ceramicznym przyklejonym do zdrowego zęba. Kolorem zbliżona jest do naturalnej barwy szkliwa zęba, dzięki czemu niewprawne oko nawet jej nie zauważy. Charakteryzuje ją przede wszystkim wysoka wytrzymałość mechaniczna oraz elastyczność, dzięki czemu może służyć przez okres długiego czasu nawet przy intensywnej eksploatacji. Jest ona także szczególnie odporna na osadzanie się kamienia nazębnego lub wszelkie przebarwienia.
Licówki zębowe – jak wybrać?
Przy wyborze licówek można wybierać między tradycyjnymi i ultracienkimi. Główna różnica polega na tym, że przy licówkach tradycyjnych należy spiłować lub zeszlifować cienką warstwę szkliwa. Przy tak przygotowanym zębie można dopiero nałożyć specjalny materiał, a następnie na niego licówkę. Natomiast licówki ultracienkie często nie wymagają szlifowania zęba lub jedynie minimalnej ingerencji.
Jeśli zęby są zdrowe, a jedyną motywacją do nałożenia licówek jest chęć zmiany ich koloru zaleca się licówki ultracienkie. Jest to ze względu na ograniczoną ingerencję stomatologa. W przypadku wyrównywania zębów, uzupełniania ubytków lub w sytuacji znacznego zmieniania koloru warto zastosować licówki tradycyjne. Nadają się one również lepiej do rekonstrukcji ukruszonych zębów.
Licówka na zęby to produkt przeznaczony dla konkretnej grupy osób. Głównymi wskazaniami do dokonania tej procedury stomatologicznej są:
- głębokie przebarwienia lub niesatysfakcjonujący kształt zęba,
- urazy mechaniczne zębów, ubytki w szkliwie lub zbyt duże przerwy między uzębieniem.
Źródło: https://varsoviadental.pl/