11 grudnia, 2024

Historia elektrowni Turów – 60 lat funkcjonowania Elektrowni Turów

3 min read

PGE Elektrownia Turów to czarta największa kopalnia węgla brunatnego w Polsce. Znajduje się ona w Kotlinie Żytawskiej, a dokładniej w miejscowości Bogatyni na styku granicy Polski, Niemiec i Czech. Idea wybudowania na terenie Dolnego Śląska tak dużej kopalni narodziła się w latach 50. XX wieku. Ogromny wpływ na decyzję o jej budowie miały niedobory mocy oraz energii, które występowały w tym czasie na terenie całego kraju. Elektrownia Turów uruchomiona została 28 sierpnia 1962 roku, co oznacza, że w tym roku obchodzić będzie 60-lecie funkcjonowania. Rocznica ta jest świetną okazją do tego, aby nieco bliżej przyjrzeć się historii tego miejsca.

PGE Turów – historia budowy

Decyzja o tym, w którym miejscu powstanie elektrownia Turów zapadła w połowie 1955 roku. Komisja lokalizacyjna powołana przez Ministerstwo Energetyki ustaliła, że na budowę elektrowni najlepszym miejscem będzie teren znajdujący się w pobliżu odkrywkowej kopalni węgla w Turoszowie. Specjaliści określili wtedy, że zasoby, które nadają się do eksploatacji wynoszą około 900 ml ton. Był to zapas węgla, który umożliwiał zapewnienie produkcji energii elektrycznej na takim poziomie, aby w pełni zaspokoić popyt na nią głównie na obszarze Górnego Śląska. Kompleksowy projekt budowy elektrowni o mocy 1200 MW został ostatecznie zatwierdzony Uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów nr 54/59 z dnia 2 lutego 1959 roku.

PGE Elektrownia Turów – etapy budowy

PGE Turów Elektrownia zgodnie z planem powstawała w trzech następujących etapów:

  • etap I – budowa bloków 1 i 2 o mocy 200 MW każdy
  • etap II – budowa bloków 3 i 4 o mocy 200 MW każdy
  • etap III – budowa bloków 5 i 6 o mocy 200 MW każdy.

Jeszcze przed rozpoczęciem III etapu budowy podjęto decyzję dotyczącą tego, aby zwiększyć moc elektrowni do 1400 MW. W związku z tym powstał również blok 7 o mocy 200 MW. Budową elektrowni zajęło się Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu. W tamtym czasie była to największa inwestycja energetyczna w całej Europie.

Elektrownia Turów- co trzeba o niej wiedzieć?

Elektrownia Turów w szczytowym okresie budowana była przez około 10000 pracowników. Oprócz samej elektrowni powstały także drogi dojazdowe, 2 mosty i 3 wiadukty. Połączyły one Zgorzelec z Bogatynią, co umożliwiło bezproblemowe dotarcie do niej. Gdy PGE Elektrownia Turów rozpoczęła pracę Polska stała się 7 na świecie krajem, który posiada ogromne 200- megawatowe bloki opalane węglem brunatnym. W kolejnych latach została ona rozbudowana o kolejne bloki i 1971 roku osiągnęła ona moc 2000 MW. Przez pewien czas, aż do momentu oddania do użytku elektrowni w Kozienicach i Bełchatowie, była największym dostawcą energii elektrycznej w kraju.

PGE Turów elektrownia współcześnie

PGE Elektrownia Turów to nowoczesny i spełniający wymogi z zakresu bezpieczeństwa ekologicznego zakład produkujący energię elektryczną. Oprócz węgla brunatnego do tego celu wykorzystywane są również odnawialne źródła energii, a przede wszystkim biomasa pochodzenie rolnego i leśnego. W 2006 roku przeprowadzono kompleksową modernizację 6 bloków, dzięki czemu pracują one obecnie jeszcze wydajniej. Usytuowanie elektrowni na styku granicy Polski, Niemiec oraz Czech pozwala zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla całego Dolnego Śląska. Dzięki niej możliwy jest również intensywny rozwój gospodarczy regionu. Ma więc ona strategiczne znaczenie dla tego obszaru. Szacuje się, że aktualna moc elektrowni wynosi 1 498,8 MWe. Elektrownia Turów należy obecnie do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Źródło: https://www.zgorzelec.info/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.