27 stycznia, 2022

Wniosek EORI – sprawdź co to jest

2 min read

EORI to numer w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Jest niezbędny, jeśli chcemy mieć możliwość importowania towarów z krajów spoza Unii Europejskiej.

Rejestracja EORI – jak o to zadbać?

Pierwszym krokiem powinno być zatroszczenie się o wniosek EORI. Należy go złożyć za pośrednictwem specjalnej platformy PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Dzięki kontu będziemy mogli uczestniczyć w komunikacji w ramach Systemu Informacyjnego Skarbowo-Celnego (SISC).

Kolejny krok polega na rejestracji osoby fizycznej. Gdy to zrobimy, konieczne będzie poprawne wypełnienie wniosku, co pozwoli wygenerować dokument, który następnie należy przesłać do SISC. To bardzo skrótowy opis, bo pełna procedura, pozwalająca uzyskać numer EORI, charakteryzuje się licznymi zawiłościami, które mogą być problematyczne nawet dla bardziej doświadczonych podmiotów. Zdecydowanie do całego procesu należy podejść rzetelnie i z dużą dokładnością, bo w przeciwnym razie nasz wniosek może zostać odrzucony. Przedsiębiorcy, którzy chcą szybko uporać się z tą sprawą, korzystają z profesjonalnej pomocy. Takie wsparcie oferuje m.in. Agencja Celna Sadmax.

Do czego służy numer EORI?

Taki system ma ułatwić odprawy celne. W efekcie:

  1. możliwe jest uspójnienie procedur obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich;
  2. zmniejsza się niepotrzebna biurokracja, bo posługiwanie się numerem ogranicza obieg dokumentów papierowych;
  3. ogół działań związanych z administracją celną przebiega sprawniej.

Co, jeśli nie mam EORI, czyli kilka słów o konsekwencji zaniedbania formalności

Na końcu warto wspomnieć, że konieczności posiadania numeru nie da się ominąć. Niezrealizowanie takiej formalności doprowadzi do zatrzymania towaru przez Urząd Celny. To jednak nie jest wszystko. Musimy spodziewać się też dodatkowych kosztów, bo każdy dzień zwłoki w dostarczeniu dokumentu będzie wiązał się z karą pieniężną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.