Na czym polega transformacja terenów górniczych w Turowie?
2 min readKopalnia i elektrownia Turów w ostatnim czasie mogły liczyć na dużo rozgłosu, nie koniecznie jednak w kontekście pozytywnym, co związane było z absurdalnymi decyzjami Unii Europejskiej. Z punktu widzenia polskiej racji stanu zamknięcie kopalni z dnia na dzień było rzecz jasna niemożliwe, natomiast zdając sobie sprawę z uwarunkowań ekologicznych istotne stało się to, by możliwa była sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa.
Założenia transformacji energetycznej w Turowie
Region Turoszów od lat był uzależniony od wydobycia węgla. Dlatego mieszkańcy miast takich jak Zgorzelec czy Bogatynia w dużej mierze zatrudniali się właśnie w kopalni czy elektrowni. W momencie, gdy kopalnia Turów zmniejsza wydobycie trzeba było wypracować model transformacji, który pozwoli przejść mieszkańcom regionu do warunków, w których kopalnia przestanie funkcjonować. Założenia transformacji to między innymi:
- tworzenie kilku tysięcy nowoczesnych miejsc pracy,
- działania na rzecz dywersyfikacji gospodarki,
- tworzenie miejsc komfortu dla mieszkańców,
- działanie na rzecz odbudowy środowiska naturalnego,
- budowa programów wspierających demografię,
- zahamowanie odpływu młodych.
Te założenia pozwalają na stworzenie potencjału, w ramach którego przejście do życia bez elektrowni i kopalni będzie dla mieszkańców komfortowe i nie będzie wymagało wyprowadzania się do innych regionów.
Inwestycja w odnawialne źródła energii
Istotną częścią podejmowanych działań mają stać się również odnawialne źródła energii Turów. Założenie jest bowiem takie, że rola elektrowni nie będzie musiała zostać ograniczona, jeśli uda się postawić na źródła odnawialne w Turowie. W miejscach, gdzie ma nastąpić transformacja regionów górniczych zakłada się inwestycje w źródła odnawialne. W ten sposób inwestując w odnawialne źródła energii ma dojść do sytuacji, w której nie tylko nie będzie brakować pracy dla mieszkańców regionu, ale jednocześnie wykorzystanie źródeł odnawialnych doprowadzi do sytuacji, w której nastąpi poprawa życia u tych osób. Dodatkowo na uwadze trzeba mieć fakt, że transformacja energetyczna Turowa to szansa również na poprawę stosunków międzynarodowych regionu.
Należy więc zauważyć, że transformacja energetyczna Turowa jest nieunikniona, natomiast istotne będzie również to, by przebiegała ona w odpowiedni sposób z przemyślanymi działaniami właściwymi dla mieszkańców regionu. Natomiast próby natychmiastowego wyłączenia kopalni należy potraktować jako abstrakcyjne, zupełnie niekorzystne dla interesów regionu turoszowskiego.
Źródło: http://ozeturow.pl/