3 października, 2023

Co warto wiedzieć o płytach meblowych mdf?

2 min read

Z terminem „płyta MDF” większość osób styka się przy wyborze mebli – jest to bowiem podstawowy materiał używany przy produkcji szaf, biurek, czy zabudowy kuchennej. Czym charakteryzuje się płyta MDF i z czego jest wykonana?

Z czego powstają płyty meblowe MDF?

Popularne w meblarstwie płyty MDF powstają ze zmielonych kawałków drewna, zmieszanych ze związkami organicznymi. Tak uzyskana mieszanka jest poddawana obróbce i działaniu wysokiej temperatury, efektem czego powstaje płyta pilśniowa o średniej gęstości i bardzo dobrej trwałości. Ten drewnopodobny materiał jest znacznie tańszy niż naturalne drewno, a duża wytrzymałość i łatwość eksploatacji sprawiają, że stał się on idealnym budulcem wyposażenia domu i firmy.

Płyty meblowe MDF: lakierowane czy laminowane?

Zaletą płyty MDF jest również to, że występuje w różnych rodzajach wykończenia – może być matowa, lekko błyszcząca lub z połyskiem. Płyty MDF lakierowane są chętnie stosowane zwłaszcza w produkcji frontów meblowych – kuchennych i pokojowych oraz blatów biurek. Ich popularność zaczęła znacząco rosnąć ok. 10 lat temu i ta wersja płyt nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Płyty MDF laminowane są zwykle nieco tańsze od lakierowanych, są popularnie stosowane w produkcji takich mebli jak komody, szafy i regały. Powłoka płyty MDF laminowanej jest wykonana z papieru wzmocnionego termoutwardzalną żywicą, co wpływa na jej trwałość i funkcjonalność.

Płyty meblowe z MDF – największe zalety

Do atutów płyty MDF należy zaliczyć przede wszystkim:

  • bardzo konkurencyjną cenę – płyty meblowe MDF są wyraźnie tańsze niż lite drewno
  • właściwie nieograniczone możliwości stylizacji. Płyty meblowe z MDF mogą doskonale naśladować swym wyglądem lite drewno, ale mogą
  • również zostać pokryte nietransparentną powłoką w jednym, wybranym przez klienta kolorze
  • opcję łatwej personalizacji mebli w domu – płyta pilśniowa jest polecana osobom, które lubią często zmieniać aranżację wnętrza – fronty meblowe z płyt

MDF są szczególnie wdzięcznym przedmiotem takich przemian, gdyż dobrze znoszą malowanie. Dzięki temu w kilka chwil można zmienić kolor ulubionej komody lub szafy, tak, by wyglądała jak nowa. Więcej informacji o pomysłach i inspiracjach w tym temacie można znaleźć na stronie wytnijwymaluj.pl
Te cechy sprawiają, że dziś właściwie w każdym polskim domu znajdują się meble z płyty pilśniowej i jest ona wiodącym materiałem we współczesnym meblarstwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.