3 października, 2023

Miejsce w domu opieki – jak zorganizować miejsce pobytu dla seniora

2 min read

Wybór domu opieki nigdy nie jest łatwe. Jednym z problemów są wyzwania o charakterze psychologicznym. Senior musi bowiem zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i dostosować się do nowych warunków. Takie zmiany bywają ciężkie nawet dla młodych. U starszych mogą powodować dużo napięcia i lęków. Dlatego tak ważne jest to, żeby dobrze zorganizować miejsce pobytu dla seniora.

 

Co powinniśmy sprawdzić, jeśli szukamy domu opieki?

  • jak działa ośrodek, czyli kwestia trybu pracy domu
    Czy oferuje pomoc stałą, czyli długoterminową, czy może przyjmuje seniorów w wymiarze krótkoterminowym? Pewnym ułatwieniem w wyborze placówki może być fakt, że niektóre ośrodki pracują w dwóch tych trybach.
  • kto pracuje w domu opieki – weryfikacja zatrudnionej kadry
    Praca z seniorami to specyficzne zajęcie. Wymaga cierpliwości, dużej dawki empatii i odpowiedniego charakteru. Oprócz takich umiejętności „miękkich” konieczna jest też wiedza o stanie zdrowia seniorów, odpowiedzialność i obowiązkowość. Zanim zdecydujemy się na organizację pobytu dla seniora w danym domy opieki, zweryfikujmy, jakie kompetencje ma zespół ośrodka.
  • życie ośrodka – praktyczna strona mieszkania w domu opieki
    Dobrze będzie również, jeśli na własne oczy przekonamy się, jak wygląda życie w rozważanym przez nas domu opieki. Rzetelne placówki nie mają na tym polu nic do ukrycia. Możemy więc zapytać, zostać oprowadzeni oraz dowiedzieć się wszystkich cennych informacji osobiście. Jeśli pracownicy niechętnie się z nami kontaktują lub w niewyczerpujący sposób udzielają odpowiedzi na nasze pytania, prawdopodobnie lepiej będzie poszukać innej placówki.

 

ręce starszych ludzi

 

Nie należy zapomnieć również o szczerej rozmowie z seniorem. Taka przeprowadzka przebiega najlepiej i najsprawniej, jeśli senior dobrze wie, z czego wynika potrzeba zamieszkania w domu opieki, na co może liczyć w tym miejscu i jak wygląda organizacja życia w nowym lokum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.