3 października, 2023

Piaskowanie zębów – sprawdź plusy i minusy takiego wybielania zębów

2 min read
usta kobiety

O zęby dbamy nie tylko po to, żeby uniknąć drogiego leczenia i nieprzyjemnych wizyt u stomatologa. Dla większości z nas duże znaczenie ma również efekt estetyczny. Biały rząd zębów kojarzy się ze zdrowiem oraz jest sygnałem, że właściciel lub właścicielka takiego uśmiechu o siebie dba. Trudno się więc dziwić, że tak wiele osób decyduje się wybielić zęby.

 

Na czym polega wybielanie metodą piaskowania zębów?

Podczas takiego procesu specjalista wykorzystuje urządzenie zwane piaskarką. Jego konstrukcja umożliwia dokładne rozpylenie w jamie ustnej mieszaniny wody i proszku. Jego konsystencja jest tak drobna, że piasek dostaje się nawet do najdrobniejszych zakamarków. Na tym moc piasku się jednak nie kończy. Preparat dostaje się nie tylko między zęby. Za wybielający efekt w dużej mierze odpowiada fakt, że piasek pokrywa też mikro bruzdy, znajdujące się na powierzchni zębów. Rozpylenie piasku i wody to dopiero pierwszy etap zabiegu. Najważniejsze jeszcze przed nami. W kolejnym kroku używa się urządzenia, które odpowiada za odessanie piasku. To wtedy zęby zostają dokładnie oczyszczone.

 

kobieta ze wzornikiem kolorów

 

Wady i zalety wybielania zębów metodą piaskowania

Można powiedzieć, że biały uśmiech to efekt uboczny tego zabiegu, bo najważniejsza jest tutaj funkcja profilaktyczna piaskowania. Regularne stosowanie tej metody pozwala obniżyć ryzyko pojawienia się:

  • parodontozy;
  • próchnicy;
  • innych problemów z uzębieniem.

 

W jaki sposób piaskowanie chroni przed tymi problemami? Niestety nawet dokładna osoba, która stara się rzetelnie dbać o higienę zębów i jamy ustnej, nie jest w stanie całkowicie zneutralizować działania bakterii. Z czasem więc dochodzi do pojawienia się płytki nazębnej. To natomiast prowadzić może do poważnych problemów w postaci np. chorób przyzębia. Piaskowanie zębów można więc uznać za ważne działanie o charakterze profilaktycznym. Do wad metody można zaliczyć jej ograniczenia. Zabiegu nie można wykonywać np. wtedy, gdy błona śluzowa jest uszkodzona.

Jak piaskowanie wpływa na estetyczny wygląd zębów? Przede wszystkim z powodzeniem usuwa nieestetyczne przebarwienia. Taka metoda wybielania jest całkowicie bezpieczna. Jest bezbolesna i nie osłabia zębów (wręcz przeciwnie – pozytywnie wpływa na ich zdrowie). Bez wątpliwości można więc uznać, że jest to bardzo atrakcyjna alternatywa dla innych metod wybielania, które nierzadko przyczyniają się do osłabienia szkliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.